Dnes je nedeľa, 26.jún 2022, meniny má: Adriána
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Tatiana Betáková: Výskum je ako detektívka

jún 20, 2022 - 08:25
Objavila a charakterizovala nové štruktúrne proteíny vírus vakcínie aj vírusu chrípky. Mnohé ďalšie práce docentky Tatiany Betákovej citujú odborníci v prestížnych časopisoch a učebniciach. „Úspechy idú postupne, krok za krokom a je za tým všetkým veľa vytrvalej práce. Vidím, že sa stále posúvam ďalej a dokážem nové veci. A asi toto je najväčší úspech, byť schopná napredovať a zlepšovať sa,“ hovorí takmer skromne docentka mikrobiológie a pedagogička, ktorá je uznávaná na celom svete.
Foto: 
Ivana Orešková

„Vyštudovala som biochémiu. Po skončení prírodovedeckej fakulty som si hľadala prácu a spolužiačka ma nasmerovala na Virologický ústav SAV. Úprimne povedané, na prijímacom pohovore som vedela iba to, že vírus je menší ako baktéria a nedokáže sa množiť bez bunky. Okrem toho nič viac,“ vracia sa s úsmevom na začiatok svojej kariéry dnes doc. RNDr. TATIANA BETÁKOVÁ, DrSc., vedúca vedecká pracovníčka Biomedicínskeho centra SAV, členka jeho vedeckej rady, docentka na Katedre mikrobiológie a virológie Prírodovedeckej fakulty UK. Je zodpovedná riešiteľka a spoluriešiteľka projektov zameraných na vírus chrípky, imunitnú odpoveď a patogenitu vírusov. 

Osudový vírus

Jeden z najdôležitejších faktorov v mojej kariére bol študijný pobyt v Národnom ústave pre medicínsky výskum v Londýne. Dostala som FEMS štipendium. V tom čase som mala za sebou iba rýchlokurz angličtiny, práve som skončila dizertáciu. Mala som peniaze na jeden mesiac, ale bolo mi odporučené ostať tam aspoň rok. Podarilo sa, ostala som skoro desať rokov, pričom som si na tri roky odskočila do USA a získala som dva granty. Bola to pre mňa úžasná škola. Nielen vedecká, ale aj ľudská,“ hovorí akčná vedkyňa, ktorej ­výskum v zahraničí vyhovoval z odborného hľadiska, ale aj preto, že nemá rada – rutinu. „Vedecká práca je stále v niečom nová, každý deň rieši niečo iné. Keď viete, že hypotéza je dobrá a hľadáte experimenty, ako to dokázať, overiť 

– niekedy je to detektívna práca, keď sa vraciate v experimentoch späť, kladiete si otázku, čo ste prehliadli, čo treba spraviť ďalej. Zahŕňa to smútok, keď sa veci nedaria, ale aj veľkú radosť, keď sa podarí kľúčový experiment.

Stratila priateľov

Keď Tatiana Betáková  hovorí o svojej práci, ešte aj po rokoch z nej vyžaruje nadšenie. „Práca ma učí vážiť si samu seba, nedať sa využívať a zneužívať. Pracujem prevažne s mladými ľuďmi. Nemá zmysel porovnávať sa s nimi, čo všetko sme museli my v ich veku. Snažím sa ich spoznať, prijať takých, akí sú a mám radosť, keď im môžem pomôcť nájsť a rozvinúť ich ľudský a odborný potenciál,“ hovorí aj o svojich študentoch a hoci sa zdá, že nie je nič, čo by pani docentka na svojej výnimočnej práci oželela, spomenie, že to, čo by nemusela, sú výberové konania, rôzne reštrikcie a administratíva. Docentka Betáková si náladu vylepšuje pestovaním kvetov. „Mám radosť, keď sa mi podarí vypestovať alebo namnožiť niečo exotické. Potom rozdávam mojim ,odchovancom‘ domov, aby som mohla zasadiť niečo iné,“ dostávame sa aj ku koníčkom zaneprázdnenej dámy, ktorá s vírusmi „žila“ aj počas korony.  „Mňa sa korona dotkla najmä v tom, že veľa svojho osobného času trávim s médiami. Snažím sa vyhovieť televíziám aj redaktorom, pretože ak to nebudeme robiť my odborníci, budú to robiť ľudia, ktorí prezentujú, čo si ,myslia‘, lebo si niečo narýchlo prečítali, a to má veľký dopad na zdravie a životy ľudí,“ hovorí Tatiana Betáková priamo a zamýšľa sa nad tým, že koronavírus odmaskoval zmýšľanie mnohých ľudí. „Stratila som veľa ,priateľov‘. Zastávam očkovanie a iný názor mať nebudem...“ 

SR TV 04 VEDA A VÝSKUM 45s

Ďakujeme všetkým partnerom za pomoc pri organizovaní ankety:

- - Inzercia - -